WORK & TRAVEL USA

INTERNSHIP USA

TRAINING USA

AU PAIR

NASZE BIURA I PUNKTY ZAPISÓW

Zarezerwuj miejsce
przez internet!!!

.


ACADEMIC CENTRE
OF INTERNATIONAL STUDIES AND EXCHANGES




SPONSOR PROGRAMU







SPONSOR PROGRAMU






Wpis do rejestru agencji zatrudnienia
nr 1939

  FIND YOUR OWN ACCESS to US !!!  
 
:: uczestnicy :: opcje programu :: daty rozpoczęcia :: wiza :: praca i zarobki :: zakwaterowanie i wyżywienie ::
:: kieszonkowe :: bilet lotniczy :: opieka i ubezpieczenie :: system SEVIS :: procedura zapisów :: opłaty ::

WORK and TRAVEL

Program Work and Travel jest organizowany przez specjalne agencje amerykańskie wyznaczone przez Departament Stanu USA do administrowania międzynarodowych programów wymiennych dla młodzieży. Program ten ma na celu umożliwienie studentom z całego świata, w tym także z Polski, poznania kultury i języka Stanów Zjednoczonych.

Aby pokryć koszty związane z takim wyjazdem, agencje oferują studentom możliwość podjęcia legalnego zatrudnienia w USA. Uczestnik ma prawo pracować przez 4 miesiące. Po wygaśnięciu pozwolenia na pracę, student może przebywać na terenie USA jeszcze do 30 dni, ale nie wolno mu podejmować żadnego zatrudnienia. Program rozpoczyna się najwcześniej 18 maja, a dokładny przedział czasowy podawany jest na promesie wizowej.

Kto może uczestniczyć w programie Work and Travel USA?

  • Program Work and Travel skierowany jest do studentów uczelni wyższych (studiów dziennych, wieczorowych i zaocznych);
  • Uczestnik w chwili wyjazdu musi mieć ukończone 18 lat, ale nie więcej niż 29;
  • Należy mieć ukończony przynajmniej pierwszy semestr studiów; studenci ostatniego roku mogą uczestniczyć w programie nawet po obronie pracy dyplomowej ;
  • Należy znać język angielski na poziomie umożliwiającym konwersację;
  • W programie mogą uczestniczyć również obywatele innych krajów (studenci).

Opcje programu

  • Self-placed Option - Uczestnik zobowiązany jest sam znaleźć pracodawcę w USA i otrzymać od niego pisemne potwierdzenie zatrudnienia na okres wakacyjny (na specjalnym formularzu);
  • Job Assistance - Uczestnik otrzymuje ofertę pracy od Access-us;
  • Job Board - Uczestnik ma możliwość samodzielnego znalezienia pracodawcy przez kontakty udostępnione przez Sponsora Programu;
  • Freestyle - Uczestnik ma możliwość samodzielnego znalezienia pracodawcy już po przyjeździe do USA, nie musi przedstawiać oferty pracy przed wyjazdem;
  • Full Program Option - Uczestnik otrzymuje od amerykańskiego Sponsora Programu ofertę pracy (wraz z opcjami zakwaterowania);

We wszystkich opcjach Sponsor Programu zapewnia niezbędne w dalszej procedurze wizowej dokumenty, ubezpieczenie oraz opiekę przez cały czas trwania Programu, a także spotkanie informacyjne w USA - Orientation - wraz z noclegiem i posiłkiem.

Daty rozpoczęcia programu

Uczestnik musi zdecydować się na jedną z czterech możliwości rozpoczęcia Programu. Daty te wyznaczone są w oparciu o terminy spotkań orientacyjnych w USA. W roku 2008 Sponsor przewiduje następujące daty rozpoczęcia Programu:

  • 15 maja
  • 3 czerwca
  • 17 czerwca
  • 1 lipca

Jeśli Uczestnik nie może wziąć udziału w spotkaniu orientacyjnyjm, musi indywidualnie ustalić datę rozpoczęcia Programu z Access-us.

Wiza

Uczestnicy Programu Work and Travel USA ubiegają się o wizę J-1. Wiza ta upoważnia do legalnej pracy na terenie USA przez 4 miesiące. Sponsor programu, po rozpatrzeniu aplikacji wystawia każdemu zaakceptowanemu Uczestnikowi promesę wizową, która jest dokumentem koniecznym do ubiegania się o wizę J-1. Promesa ta, wraz z innymi niezbędnymi dokumentami musi zostać dostarczona do ambasady USA. Każda osoba ubiegająca się o wizę amerykańską będzie wezwana do odpowiedniej placówki konsularnej na rozmowę z konsulem, która ma na celu zbadanie intencji Uczestnika związanych z wyjazdem wakacyjnym do USA.

Praca i zarobki

Studenci zwykle znajdują sezonowe zatrudnienie w hotelach, restauracjach, parkach rozrywki, kasynach, kurortach, wypożyczalniach sprzętu, itp. Stanowisko pracy zależy od indywidualnych predyspozycji Uczestnika, szczególnie od poziomu znajomości języka angielskiego. Praca płatna jest zwykle od 5,5$ do 10$ za godzinę. Dodatkowo, przy bezpośredniej obsłudze klienta (kelnerzy, hostessy) możliwe są napiwki. Większość pracodawców potrzebuje pracowników na cały sezon, tj. od początku czerwca do końca września i tak należałoby planować pobyt w USA. Czas pracy wynosi najczęściej ok. 40 godzin tygodniowo, a system pracy jest zmianowy. Poza godzinami pracy można podjąć dodatkowe zajęcie w dowolnym miejscu. Ponieważ są to najczęściej miejscowości wypoczynkowe, znalezienie dodatkowego zajęcia jest bardzo łatwe. Do miejsca pracy z lotniska każdy dojeżdża na własną rękę i własny koszt.

Zakwaterowanie i wyżywienie

Większość pracodawców zapewnia możliwość zakwaterowania lub pomaga w znalezieniu mieszkania. Są to przede wszystkim kilkuosobowe pokoje lub mieszkania z kuchnią i łazienką zlokalizowane w pobliżu miejsca pracy lub z dobrym dojazdem. Opłaty wynoszą w granicach 100-300 USD za miesiąc od osoby, w zależności od standardu i lokalizacji. Czasem konieczne jest wpłacenie kaucji lub wynajęcie dodatkowego wyposażenia. Uczestnik sam pokrywa koszty zakwaterowania. Wyżywienie jest opłacane i przygotowywane przez Uczestnika. Czasami jednak zdarza się, że posiłki zapewnia lub proponuje pracodawca.

Kieszonkowe

Każdy Uczestnik Programu powinien mieć przy sobie gotówkę lub znaną kartę kredytową, ewentualnie czeki podróżne, aby móc pokryć wstępne wydatki związane z pobytem w USA (przejazdy, kaucje, telefony itp.). Niezbędna kwota zależy od opcji programu i miejsca docelowego w USA. Najbezpieczniej jest mieć przy sobie przynajmniej 400-500 $.

Bilet lotniczy

Bilet lotniczy gwarantuje przelot w obie strony i ma określone daty wylotu i powrotu. Datę powrotu można zmieniać będąc w USA (czasem za niewielką opłatą). Cena biletu jest zależna od daty wylotu, miejsca docelowego oraz linii lotniczej. Im późniejszy wylot, tym bilet może być droższy. Lot najczęściej odbywa się z przesiadką w jednym z europejskich miast, np. Londynie, Brukseli, Kopenhadze, Frankfurcie. Każdy Uczestnik powinien posiadać jedną z międzynarodowych legitymacji studenckich tj. ISIC, EURO<26 lub GO25.

Opieka i ubezpieczenie

Każdy uczestnik programu objęty jest opieką amerykańskiej organizacji (wszelkie kontakty podane zostaną w informatorze). Podczas 4 miesięcy pracy działa również ubezpieczenie zdrowotne umożliwiające korzystanie z opieki lekarskiej, szpitalnej i pomocy w nagłych wypadkach. W trudnych sytuacjach należy kontaktować się również z biurem ACCESS-US lub dzwonić po numer infolinii: +48 508 056 675.

SEVIS

System SEVIS monitoruje Uczestnikow Programu Work and Travel po przybyciu do USA. Przed wyjazdem każdy Uczestnik musi zostawić w ambasadzie swoje odciski palców oraz uiścić opłatę za wprowadzenie jego danych do systemu (35 $). SEVIS tropi Uczestników sprawdzając, czy faktycznie pracują oni i mieszkają pod wskazanymi wcześniej adresami, oraz czy opuścili oni Stany Zjednoczone we właściwym czasie.

Procedura zapisów

W praktyce, przy odrobinie dobrej woli, można wszystkie dokumenty wypełnić i dostarczyć w jeden dzień!

Dokładna procedura zapisów, harmonogram wpłat oraz wykaz niezbędnych dokumentów opisane są w Zasadach Udziału w Programie CCI oraz w Zasadach Udziału w Programie Spirit.


ZAREZERWUJ MIEJSCE PRZEZ INTERNET!!!

W razie wątpliwości i pytań prosimy o kontakt
z lokalnym przedstawicielem
lub z Infolinią: 0508 056 675